BIM dla producentów
Jak posiadać biblioteki BIM bez ich tworzenia i utrzymywania?
NOVEMBER 19 2020, 11:00
Jakie korzyści daje producentom udostępnianie bibliotek BIM ?
Dlaczego obecnie tak wielu producentów ciągle ich nie posiada lub posiada w ograniczonym zakresie ?
Czy proces tworzenia bibliotek BIM zawsze musi być kosztowny oraz czasochłonny ?
O strategiach udostępniania bibliotek BIM opowiedzą nasi eksperci reprezentujący zarówno świat projektantów Revit / ArchiCAD jak i świat IT, mający doświadczenie w pracy z obiektami BIM.
AGENDA
1. Prezentacja ekspertów
2. Korzyści z udostępniania biblioteki BIM produktów
3. Najczęstsze bolączki podczas przygotowywania bibliotek BIM
4. Strategie udostępniania obiektów BIM - z przygotowaniem obiektów lub bez ich tworzenia
5. Q&A - Pytania od uczestników
Odpowiedzi na pytania, na które nie starczyło czasu podczas Webinaru. Dziękujemy http://bimdrone.pl/ za ich przygotowanie.
- Jak duże znaczenie mają dla projektantów obiekty z obszaru pokryć dachowych ?
Pokrycia dachowe traktujemy jak każde inne elementy, które są niezbędne do wykonania projektu. Gotowe produkty BIM m.in. pokrycia dachowe, przede wszystkim wyręczą projektanta z tworzenia obiektu, który i tak musi przygotować. Dodatkowo obiekt będzie zawierał informacje, które są potrzebne na etapie budowlanym oraz wykonawczym (zliczanie materiałów, właściwości obiektu, nazwę Producenta, u którego można takie rozwiązanie zakupić itp.).
- Jaki zakres powinien być prezentowany w BIM ? Tylko system czy każdy element ?
Jest to zależne od konkretnego systemu i jego wykorzystania w projekcie. Wybór rozwiązania wpływa na wagę pliku, która ma znaczenie przy użyciu dużej ilości obiektów w projekcie. Jeśli tworzymy projekt budowlany, wystarczającym rozwiązaniem będzie rozwiązanie systemowe, ponieważ potrzebne informacje zostaną umieszczone w parametrach. Jeśli będziemy pracować przy projekcie wykonawczym, lepszym rozwiązaniem będą obiekty jako elementy, ponieważ będziemy mogli każdy z nich usytuować wg uznania, co pozwoli na dokładne zliczanie elementów oraz usprawni prace wykonawcy na budowie.